Zorbing Praha

Zorbing je poměrně mladou, ale zato velmi oblíbenou a atraktivní zábavou. Její vznik se datuje do roku 1995, kdy Novozélanďané Andrew Akers a Dwan van der Sluise postavili první funkční model zorbingové koule. Jako inspirace jim měl, mimo jiné, sloužit i nákres muže s rozpaženýma rukama od Leonarda da Vinciho.

Smysl zorbingu je v tom, že je posádka zorbonautů (nejčastěji dvoučlenná) upevněna uvnitř zorbingové koule a poté jsou tito odvážlivci spuštěni dolů ze svahu. Zní to pořádně nebezpečně, ovšem skutečnost je samozřejmě jiná. Zorbing je v dnešní době zajišťován profesionálními středisky a pokud se budete držet prověřených provozovatelů, tak se nemusíte obávat žádných komplikací. Samotná konstrukce zorbu si bez problémů poradí s terénními nerovnostmi, takže nečekejte, že budete se zorbem skákat jako hopík. Zorbing je sice adrenalinová, ovšem bezpečná zábava. Pokud máte obavy, že se vám při zorbingu udělá špatně, tak vás jistě potěší informace, že zkušenosti provozovatelů tuto obavu jasně vyvrací. Průměr zorbingové koule je totiž natolik velký, že počet otáček nemůže u drtivé většiny odvážlivců žaludeční nevolnost způsobit.

Zorbingová koule se skládá ze dvou různě velkých koulí a systému propojení těchto koulí, pomocí lan. Velká obvodová koule může měřit až 3,5 m a vážit až 90 kg. Uvnitř velké koule je ještě jedna koule o menším průměru, která slouží jako místo pro posádku. Do koule vedou obvykle dva vstupní tunely. Koule je vyrobena buď z PVC nebo z TPU. Koule je samozřejmě průhledná, takže posádka může bezprostředně vnímat střídání „země a oblohy“. Zajímavou alternativou je také noční zorbing, jež se odehrává na uměle osvětlené dráze.

Zorbingová koule je na konci dráhy bezpečně zastavena v protisvahu. Nemusíte se tedy obávat, že se budete kutálet až do nejbližšího města pod kopcem.